Genel Bilgi

Yüksek Lisans Programı

Boğaziçi Üniversitesi Matematik Bölümü yüksek lisans ve doktora dereceleri sunmaktadır. Programın amacı öğrencileri matematikte başarılı bir araştırma kariyerine hazırlamaktır. Departmanımızın yurtiçi ve yurtdışındaki önemli enstitülerle güçlü bağlantıları mevcuttur. Her yıl pek çok mezunumuz çalışmalarına devam etmek için yurtdışındaki prestijli üniversiteleri tercih etmektedir.

Bölümümüz 20 öğretim üyesi ve 31 lisansüstü öğrencisinden (8 doktora, 23 yüksek lisans) oluşmaktadır. Seçkin ve deneyimli akademik kadromuzla hem teorik hem de uygulamalı matematik konusunda pek çok farklı araştırma alanında sağlam temeller sunmaktayız.

-Cebirsel Geometri

-Kombinatorik

-Değişmeli Cebir

-Diferansiyel Geometri

-Fonksiyonel Analiz

-Kompleks Değişkenli Fonksiyonlar

-Global Analiz

-Grup Kuramı

-İntegral Denklemler

-Matematiksel Mantık

-Sayılar Kuramı

-Nümerik Analiz

-Operatörler Teorisi

-Kısmi Türevli Denklemler

-Olasılık Kuramı ve Raslantı Süreçleri

-İzafiyet ve Yerçekimi Teorisi

Daha fazla bilgi için lütfen tez ve yayın listesine bakınız. 

Bölümümüzde düzenli olarak gerçekleştirilen konferansların yanı sıra öğrenci seminerleri ve farklı alanlarda araştırma seminerleri düzenlenmektedir. Ayrıca sene boyunca kampüsümüzde bulunan İstanbul Matematiksel Bilimler Merkezi'nde (IMBM) çalıştaylar düzenlenmektedir. Merkezi konumumuz sayesinde, İstanbul'daki diğer aktivitelere erişim kolayca sağlanmaktadır.

Maddi destek olarak her dönem asistanlık kadroları sunulmaktadır. Ayrıca öğretim elemanlarımızın yürüttüğü projeler öğrencilere maddi destek imkanı sunmaktadır. Daha fazla bilgi için lütfen birlikte çalışmak istediğiniz öğretim üyesiyle irtibata geçiniz. Bunun yanı sıra üniversitemiz tarafından da çeşitli burslar verilmektedir.

Okulumuzda barınma imkanı mevcuttur. Kandilli yurdu lisansüstü öğrenciler için tahsis edilmiştir.

Hevesli ve yetenekli öğrencileri matematiğin güzelliklerini ve zevkini bizimle paylaşmaları için bölümümüze davet ediyoruz.

 


Son Güncelleme: 14:49:44 - 20.01.2023