Sık Sorulan Sorular

1. Bir dersin önkoşulunu almadan o dersi alabilir miyim?

Hayır. Ancak çok çok özel bazı durumlarda, bölüm ve fakülte kararıyla bir dersin önkoşulu alınmadan derse kayıt yaptırılabilir. Ayrıca, ÇAP öğrencileri için önkoşullar esnetilmiştir.

2. İlk dönemden ileri sınıf matematik dersleri alınabilir mi?

Hayır. Ayrıca ilk iki dönemde kredisiz alınan dersler hariç fazla ders yükü alınamaz. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ

3. Dersi tekrar edebilir miyim?/4. sınıfta 1. sınıf dersini tekrar alabilir miyim?

"Öğrenciler DD ve DC almış oldukları derslerden en çok altısını, ilk alınışlarını izleyen dört yarıyıl içinde ve her yarıyılda en çok bir tane olmak üzere danışman onayı ile tekrarlayabilirler." BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ Madde 27.

4. 5** kodlu dersleri kimler alabilir?

Yalnızca son sınıf lisans öğrencileri ve lisansüstü öğrencileri 500 kodlu dersleri alabilir. Yönetmelikte son sınıf öğrenciliği şöyle tanımlanıyor: "Kayıtlı olduğu programın asgari mezuniyet kredisinden, programın son sınıf azami ders kredisi toplamının eksiği kadar krediyi tamamlamış olan öğrenciler son sınıf öğrencisi sayılır."

5. 6** kodlu dersleri kimler alabilir?

Yalnızca lisansüstü öğrencileri. Lisans öğrencileri, 600 kodlu dersleri alamaz.

6. Bir dönemde en fazla ve en az kaç kredi alınabilir?

Matematik bölümü için bir dönemde normal kredi yükü 15-18 arasıdır. Bu yük 25'ten fazla ya da 15'ten az olamaz. Karar, öğrencinin performansını gözeterek, danışmanındır. 
"İlk iki yarıyılda alınması gereken dersler bırakılamaz ve kredisiz alınan dersler hariç fazla ders yükü alınamaz." "Gerekli hallerde, ilgili yönetim kurulu kararıyla kredi yükü 11 krediye kadar düşürülebilir. En çok iki yarıyıl içinde mezun olabilecek öğrenciler için en az kredi yükü kuralı uygulanmayabilir." Ayrıntılar için BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ'nin Öğretim ile İlgili Hususlar kısmına bakın.

7. İlk yıl dersleri sonra alınabilir mi?

Hayır. "Öğrenciler; programlarının ilk iki yarıyılında bulunan bütün dersleri ilk açıldıklarında almak zorundadır. Bu öğrenciler; programlarının ilk iki yarıyılında alınması gereken dersleri bırakamaz ve kredisiz alınan dersler hariç fazla ders yükü alamazlar." BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ LİSANS EĞİTİM VE ÖĞRETİM YÖNETMELİĞİ


Son Güncelleme: 17:27:06 - 03.01.2023