Seçmeli Dersler

1. HSS: Sosyal Seçmeli (İnsan veya Toplum Bilimleri)

HSS sayılmayan derslerin bir listesini burada bulabilirsiniz. Liste tamamlanmış değildir ve ders alınmadan önce HSS sayılıp sayılmayacağıyla ilgili danışmanla konuşulmalıdır. 

Mezun olabilmek için alınması gereken HSS seçmeli sayısı 6'dır. (AE 111-112 dahil)

2. Sınırsız Seçmeli: Herhangi bir bölümden alınabilir. (Matematik dahil)

Güzel Sanatlar Bölümü tarafından verilen PA kodlu (2 kredi) dersler sınırsız seçmeli olarak alınabilir. Kural aşağıdaki gibidir:

2 PA dersi = 1 sınırsız seçmeli, 3 PA dersi = 2 sınırsız seçmeli

3'ten fazla PA dersi seçmeli ders olarak sayılmaz.

Mezun olabilmek için alınması gereken Sınırsız Seçmeli sayısı 6'dır.

3. Bilim Seçmeli: Temel bilimlerle ilgili olmalıdır.

Burada listelenen dersler genelde bilim seçmeli olarak sayılmaktadır. Liste tamamlanmış değildir ve ders alınmadan önce ders bu listede yer alsa bile bilim seçmeli sayılıp sayılmayacağıyla ilgili danışmanla konuşulmalıdır.

Mezun olabilmek için alınması gereken Bilim Seçmeli sayısı 2'dir.

4. Matematik Seçmeli: Bölümümüz tarafından açılan seçmeli dersler.

Diğer bölümler tarafından açılan ve yüksek seviyede matematik içeren bazı dersler de Matematik Seçmeli olarak sayılabilmektedir. (PHYS 326 gibi). Diğer bölümlerden Matematik Seçmeli olarak en fazla 2 ders alınabilir. Ders alınmadan önce Matematik Seçmeli sayılıp sayılmayacağıyla ilgili danışmanla konuşulmalıdır.

Mezun olabilmek için alınması gereken Matematik Seçmeli sayısı 7'tir.

Genel Kural 1: Aldığınız dersler arasında çok fazla benzerlik olmamalıdır. Örneğin, Math 344 dersini seçmeli olarak alıyorsanız, başka bir bölümden benzer bir istatistik dersi alamazsınız.

Genel Kural 2: Uygulamalı Bilimler Yüksek Okulundan alınan dersler seçmeli ders olarak sayılmaz. (INTT, MIS, TRM kodlu dersler)

 


Son Güncelleme: 22:58:22 - 23.02.2023